За допомогою аналітиків найбільших українських інвесткомпаній LIGA.net склала консенсус-прогноз по трьом ключовим економічним показникам на кінець 2020 року – зростання ВВП, курс долара та інфляція.
Головний висновок: “українське економічне диво” в черговий раз відкладається: прориву в економіці в цьому році знову не буде.
Опитані експерти очікують, що економіка виросте на 3,2%, гривня до кінця року девальвує до 26,7 грн / $.
На цьому тлі 3,7% росту ВВП, на якому заснований базовий сценарій Мінекономіки, виглядають надмірно оптимістично.
Які можливості є у країни і з якими загрозами доведеться мати справу?
Багаж 2019-го. Провал промисловості, міцна гривня і успіхи з інфляцією
Українська економіка закінчила 2019 рік з несподіваними результатами: з одного боку, зміцнення гривні до долара на 14,5% за рік і уповільнення інфляції, з іншого – велике падіння промислового виробництва (7,5% в листопаді).
Чого було більше – економічних перемог або поразок?
“Перемоги”
Економіка “перегнала Польщу”. Український ВВП зростає чотири роки поспіль. Якщо в 2020-му обійдеться без форс-мажорів, Україна встановить міні-рекорд – п’ятирічного періоду економічного зростання у нас не було з нульових років.
У другому і третьому кварталах (4,6 і 4,1% зростання відповідно) економіка показала кращі квартальні результати з 2012 року і один з найвищих темпів зростання в Європі.
Незважаючи на це, сильно перевершити показники 2018 року (3,3% зростання ВВП) в 2019-му навряд чи вийде.
Перший квартал був найслабшим за останні три роки (2,5%), офіційних даних за четвертий поки немає, але, за попередніми оцінками, зростання може сповільнитися до 1% і навіть нижче. Прогноз зростання за підсумками 2019-го: 3,3 – 3,5%.
НБУ досяг мети щодо інфляції. У листопаді 2019-го споживча інфляція в Україні сповільнилася до 5,1%. За прогнозом Нацбанку, це повинно було статися не раніше першої половини 2020 року. Це важлива позначка. Ще в 2015 році НБУ встановив мету стабілізувати інфляцію в середньостроковому періоді в діапазоні 5 ± 1%.
Досягнення мети в листопаді дозволило регулятору знизити облікову ставку в кінці року відразу на 2 процентних пункту – до 13,5%.
Гривня зміцнилася на 14,5%. Якби не девальвація в кінці року, гривня закінчила б 2019-й найуспішнішою валютою світу (в пікові моменти – майже 20% зміцнення до долара за рік). Поки курс коливається в районі 23-24 грн / $, але вже на початку січня ревальвація може продовжитися.
Провали
Промисловість обвалилася. Промвиробництво в листопаді скоротилося на 7,5% в порівнянні з листопадом 2018 року – найгірший показник з часів кризи 2014-15 років. За винятком короткого відрізка в березні – травні, українська промисловість падає практично весь рік.
Хто винен? Одна з причин – падіння світових цін на продукцію металургії, друга – зміцнення гривні (за деякими підрахунками, через це експортери втратили близько $ 3 млрд).
Проблеми бюджету. Держбюджет теж постраждав від зміцнення гривні. Настільки, що в уряді пообіцяли переглянути ключові параметри бюджету-2020. Не виключено, що видаткову частину – теж.
З МВФ поки не вийшло. На початку грудня Україна отримала принципову згоду МВФ прокредитувати країну, але до офіційного підтвердження потрібно реформувати банківську судочинство (так званий “антіколомойскій закон”), прийняти закон про ринок землі, зберегти ринкові ціни на газ і тепло.
Що буде в 2020 році. Консенсус-прогноз
Багаж, з яким українська економіка увійшла в 2020 рік наштовхує на головний висновок: серйозного економічного прориву, про що ще восени активно говорили в уряді Олексія Гончарука, очікувати не варто. Так вважають економісти, які взяли участь в консенсус-прогнозі LIGA.net.
В результаті, 2020 й навряд чи перевищить попередні два роки за темпами зростання.