Як ОВДП України стали пасткою для спекулянтів

ОВДП в обігу

Поширення коронавірусу по світу та оголошення пандемії Всесвітньою організацією охорони здоров’я стало причиною глобального обвалу фінансових ринків.

Четвер 12 березня можна повноправно називати “Чорним”, адже промисловий індекс Доу-Джонса втратив за одну торговельну сесію майже 10%, поставивши антирекорд з 1987 року.

Негативні настрої позначилися на українському ринку локального боргу ще більш сильно. Річ у тім, що за часів кризи та нестабільності інвестори йдуть з ризикових активів і купують більш надійні, наприклад американські папери, що випущені казначейством США (T-bills), і дорогоцінні метали.

Ключову роль для України відіграє саме статус економіки, що розвивається, оскільки на такі економіки, як правило, світові кризи впливають значно більше. У випадку з гривневими паперами на перший план також виходить небезпека потенційної девальвації.

Однак вийти іноземним інвесторам з українських паперів виявилося не легко через фактичну відсутність в країні вторинного ринку.

Місцеві банки — по суті єдині можливі контрагенти — відреагували на, навіть невеликий продаж, різким підвищенням дохідностей. Ставки в гривні досягли 14-15%, а місцями і 18%, в порівнянні з менше ніж 10% всього місяць тому.

Єдиною можливою альтернативою для торгівлі стала закордонна платформа Clearstream, але там продати ОВДП інвестори можуть тільки іншим нерезидентам.

Таким чином, кошти нерезидентів, що зайшли в Україну за 2019 рік у розмірі $ 4.2 млрд для спекулятивного заробітку застрягли в Україні, швидше за все, надовго.