Угода року: хто найбільше вплинув на ринок у 2018-му

Яким чином злиття і поглинання змінять ринкову кон’юнктуру та політичне підґрунтя різних бізнесів.

Рік, що минає, був досить бідним на знакові угоди. У всякому разі, у публічній площині таких було небагато. У грудні зірвалася запланована приватизація 78,2% акцій «Центренерго», за які держава розраховувала виручити не менше 5,9 млрд грн. Також Фонд держмайна мав підготувати до продажу вугільну компанію «Краснолиманська», завод «Електроважмаш», фармацевтичну компанію «Індар», Об’єднану гірничо-хімічну компанію, Одеський припортовий завод. Але не зміг цього зробити через судову тяганину з компанією «Грант Торнтон», яка в суді намагається оскаржити результати вибору інвестиційних радників для цих підприємств.

Спочатку влада сподівалася, що «велика приватизація» 2018 року поповнить бюджет на 21 млрд грн. Але поки можна говорити лише про результати «малої приватизації», у межах якої було продано понад 200 об’єктів, а бюджет поповнився на 301 млн грн.

два найбільших гравця на ринку електронної комерції – інтернет-супермаркет Rozetka і група компаній EVO – вирішили об’єднатися. Акціонери Rozetka, серед яких засновник проекту Владислав Чечоткін і фонд Horizon Capital, придбали у південноафриканського холдингу Naspers його частку в EVO Group. Частки засновників EVO Миколи Палієнка, Дениса Горового і Тараса Мурашка залишилися у них. Сума угоди не розголошується, але за різними оцінками вона становить до $15 млн.

В Україні EVO управляє маркетплейсами Prom.ua, Bigl.ua, Crafta.ua, Shafa.ua, а також торговим майданчиком Zakupki.prom.ua, сервісом замовлення послуг Kabanchik.ua і сервісом електронного документообігу «Вчасно». Але у компанії також є активи за кордоном – маркетплейс Satu.kz в Казахстані, Deal.by в Білорусі, Tiu.ru в Росії. У цих країнах також працюють аналоги українського «Кабанчика». Товарообіг усіх майданчиків EVO у 2017 році склав понад 14 млрд грн.

Rozetka є найбільшим торговельним онлайн-майданчиком в Україні. Сам лише чистий її прибуток у 2017 році склав 8,9 млн грн.

Що це означає для ринку? Хоча об’єднання Rozetka і EVO – аж ніяк не найбільша угода 2018 року, більшість опитаних Mind інвестбанкірів вважають її найбільш значимою. Передусім тому, що вона сигналізує про зрілість ринку електронної комерції. «Протягом останніх років ринок, на якому присутня безліч дрібних гравців, стрімко розвивався. А зараз розпочався наступний етап – консолідація», – пояснює аналітик з макроекономіки ІК Adamant Capital Костянтин Фастовець. На його думку, об’єднання EVO і Rozetka може підштовхнути інші компанії до консолідації. У перспективі поріг входу на український ринок електронної комерції може зрости, відповідно – збільшаться й інвестиції в галузь.