Приватизація держпідприємств: назріла і … перезріла

null

Уряд України запланував продати близько 80% існуючих державних підприємств. Будуть продані 2877, у власності держави залишиться 766.

Природно, не всі вони будуть продаватися відразу, але як мінімум чотири великих активів Фонд держмайна розраховує продати вже протягом 2020 року – Одеський припортовий завод, Центренерго, Електроважмаш та Об’єднану гірничо-хімічну компанію.

У 2020 році держава планує отримати до бюджету від приватизації – 12 млрд грн. Це замало – як мінімум, Одеський припортовий завод оцінювався в 2018 році в 1,3 млрд грн. А тут всього 12 млрд за кілька десятків підприємств. Але не все так просто, як здається, оскільки у приватизації є багато “підводних каменів”.

По-перше, не все, що держава готова продати, взагалі можна продати бізнесу. Наприклад, велике питання – хто захоче купити, наприклад, Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів або Південний науково-технічний центр по апробації і впровадженню нової техніки та технологій.

По-друге, не всі інвестори готові купувати активи, які потрібно ще і модернізувати кардинально, або цінність яких сильно залежить від вартості використовуваних ресурсів. Наприклад, Одеський припортовий завод через підвищення ціни на газ впав у вартості раз в 10 – якщо в 2015-му його оцінювали в 13 млрд грн, то в 2018-му – в 1,3 млрд грн.

По-третє, якщо бути чесними, цінність частини продаваних підприємств – земля, на якій вони стоять, або будівлі, в яких розташовані. І тут цікаво, чи встигнуть відкрити ринок землі до часу їх продажу – у держави є маса агропромислових компаній, які, якщо їх продати як підприємства, будуть дешевше в цьому випадку, ніж якби їх продали окремо.

По-четверте, багато підприємств вже “примари” – наприклад, з 83 підприємств Укрспирту реально працюють – 22. Але гроші на їх потреби все ще виділяються.

А є і “напівмертві” підприємства, такі як Київський радіозавод, де спочатку було більше 20-ти цехів, а зараз працює тільки один-два, а в інших – склади, офіси. Ще частина – або збиткові, або їх прибутковість нестабільна. Так що інвесторам треба придивлятися до активів, щоб знайти серед них реальні “перлини”. Або хоча б те, що можна в них перетворити.

Тобто, приватизація у багатьох відношеннях навіть перезріла і не зробить того ефекту, який би вона зробила раніше, якщо б її провели правильно. Але навіть якщо наповнення бюджету від приватизації буде меншим, ніж очікувалося, все одно це знизить зайві витрати на утримання цих підприємств.