Зростання ВВП на 4,6% – привід для оптимізму. Не поспішайте робити висновки

Три фактори, які сприяли зростанню економіки України майже на 5%. Тепер так буде завжди?

Попередня оцінка динаміки реального ВВП, опублікована Державною службою статистики України у четвер, 15 серпня, застала більшість економістів зненацька.

У своєму інфляційному звіті за липень, Національний банк України зазначив очікування на рівні 3%, а медіанний прогноз аналітиків, опитаних агентством Bloomberg, буквально за день до появи реальних цифр, склав всього 2,7%.

Як результат — хвиля оптимізму і гучні заяви про те, що Україна вже практично почала повторювати двадцятирічний економічний успіх Польщі.

Однак, сильно радіти, напевно, поки рано.

Давайте спробуємо розібратися, якими могли бути основні джерела даного зростання економіки України.

Перше джерело — більш значні цифри зі збору врожаю зернових, а саме — пшениці, обсяги якої перевищили торішній (на 1 серпня) на 30%.

До кінця року головними культурами, які вплинуть на статистику сільгоспсектора, будуть кукурудза і соняшник.

Перспективи по ним виглядають набагато менш райдужно: згідно з останніми оцінками USDA, надбавку до 2018 року можна очікувати в межах 2-3%.

Друге джерело — стрибок в обсягах роздрібної торгівлі в червні поточного року на рекордні 13,6% за 18 місяців. З огляду на те, що причини даного явища достеменно невідомі (консенсус посилається на присутній вже тривалий час зростання доходів населення), повторення даної, фактично аномальної, цифри виглядає малоймовірним.

Останній фактор — збільшення доходів фінансового сектора.

Без урахування переоцінок, списань, відрахувань в резерви та неопераційної діяльності (які в розрахунок реального ВВП не входять), прибуток банківської системи за квартал виріс приблизно на 40% до минулого року, завдяки розвитку споживчого кредитування і вищих комісій.